Swędzenie skóry w ciąży

Co znajdziesz w artykule?

Ciąża jest szczególnym okresem, w trakcie którego występują modyfikacje wielu procesów metabolicznych i hormonalnych. Wszystko po to, aby umożliwić odpowiedni wzrost i rozwój płodu, a także przygotowanie i rozpoczęcie akcji porodowej. Z tego tekstu dowiesz się, czy swędzenie skóry w ciąży to jedyna dolegliwość tego okresu oraz jakie zmiany zachodzą wtedy w obrębie skóry – największego organu ludzkiego ciała.

Przebarwienia skóry w ciąży – skąd się biorą?

Jedną z najbardziej charakterystycznych modyfikacji w ciąży jest hiperpigmentacja, czyli przyciemnienie skóry. Wynika ono z podwyższonego stężenia hormonów (głównie estrogenów i progesteronu). Przebarwienia na skórze w ciąży występują u 90% ciężarnych i widoczne są w okolicach: kresy białej, brodawek sutkowych oraz miejsc szczególnie narażonych na pocieranie, tj. w okolicach pach, pachwin i wewnętrznej części ud.


Na twarzy mogą pojawiać się także brązowe plamy, tzw. ostuda ciężarnych. Powstają one wskutek podwyższonego poziomu estrogenów, których nadmiar rozregulowuje produkcję melaniny (ciemnego barwnika skóry) pobudzając melanocyty (komórki produkujące melaninę) do szybszej pracy. Ostuda zazwyczaj zanika w okresie połogu. W przypadku jej wystąpienia zaleca się stosowanie kremów do twarzy z filtrem fizycznym (nieprzenikającym w głąb skóry). Światło słoneczne może nasilać objawy. Można również stosować odpowiednie dla kobiet w ciąży kremy mające działanie rozjaśniające i wybielające.

Sucha skóra twarzy w ciąży

Zmiany hormonalne, które zachodzą w czasie ciąży mogą powodować, że skóra twarzy będzie przesuszona, bądź – przeciwnie – może się nadmiernie przetłuszczać. Z tego powodu zalecane jest stosowanie kremów odpowiednich do konkretnego typu skóry. Ważne jest, aby preparaty nie zawierały substancji szkodliwych dla kobiet w ciąży, czyli m.in. witaminy A, kwasów AHA, kontrowersyjnych konserwantów itp. Krem łagodzący na co dzień eeny meeny doskonale wpisuje się w potrzeby skóry ciężarnych. Świetnie redukuje swędzenie skóry w ciąży oraz jest odpowiedni nawet dla skóry atopowej.

Rozstępy na brzuchu – zmora ciężarnych

Jedną z najbardziej dokuczliwych zmian w ciąży są rozstępy. Pojawiają się one nawet u 70-80% ciężarnych, a na ich występowanie mają wpływ czynniki hormonalne, mechaniczne oraz predyspozycje genetyczne. Rozstępy powstają w wyniku mechanicznego rozciągnięcia skóry, zwiększonej retencji wody, wzrostu masy ciała oraz zmian metabolicznych zachodzących w tkance łącznej. Pojawiają się najczęściej w miejscach o największym stopniu rozciągania powłok ciała (brzuch, biust i uda). Początkowo zmiany te mają postać płaskich, czerwonych linii, a następnie bledną i przybierają kolor biały oraz są lekko zapadnięte w stosunku do otaczającej skóry. Rozstępy są nie tylko zmianą estetyczną. Rozciągająca się tkanka powoduje także swędzenie skóry w ciąży, co jest szczególnie dokuczliwe.

Kobieta ciężarna powinna rozpocząć profilaktykę przeciw rozstępom już od 2.-3. miesiąca. Olejek ochronny do ciała eeny meeny został stworzony ze specjalną myślą o skórze przyszłych mam. Dzięki zawartości wyselekcjonowanych olejów, staje się ona odpowiednio nawilżona i uelastyczniona, co poprawia jej ogólną kondycję i działa ochronnie. Produkt ten doskonale nadaje się do masażu, który poprawia krążenie, zmniejsza ryzyko powstawania rozstępów oraz działa odprężająco.

Żylaki w ciąży – skąd się biorą?

Ciąża predysponuje także do powstawania zmian o podłożu naczyniowym. W wyniku zwiększonego stężenia estrogenu mogą pod skórą uwydatnić się żyły oraz rozszerzyć naczynia krwionośne. Często dochodzi do tworzenia się na skórze tzw. pajączków naczyniowych, jednak w większości nie mają one znaczenia klinicznego i zanikają niedługo po porodzie. Ciąża sprzyja także powstawaniu żylaków, szczególnie nóg. Wynika to z ucisku naczyń żylnych i limfatycznych przez powiększającą się macicę. Dodatkową rolę odgrywa także wpływ hormonów na zwiotczenie ścian naczyń.

Jest wiele sposobów, które mogą zmniejszyć ryzyko powstania żylaków – regularne spacery, unikanie niekorzystnych dla kończyn dolnych pozycji, odpoczynek z unoszeniem nóg ponad linię tułowia oraz masaż łydek i stóp mogą nie tylko wspomóc pracę naczyń krwionośnych, ale także zdecydowanie wpływają na samopoczucie i ogólną kondycję kobiety ciężarnej.

Bibliografia:

  • A.Reich, M. Heisig. J.Szczęch: Dermatozy ciężarnych. PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o.o., Warszawa 2018, 11-27
  • Bień, A. Turkosz, S. Stadnicka, J. Kasprzak, M. Jamróg: Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej / Beauty treatment and skin care during pregnancy. European Journal of Medical Technologies 2014 2(3): 66-71
  • Pietras, L. Kapka-Skrzypczak: Wybrane zmiany skórne jako czynnik warunkujący jakość życia kobiet ciężarnych – badania pilotażowe / Selected skin lesions as a factor influencing pregnant women’s quality of life – a pilot study. Hygeia Public Health 2017, 52(3): 298-303

Artykuły, które mogą Ci się spodobać:

Rozstępy w ciąży – jak sobie radzić?
Kosmetyki dla noworodka i mamy
Jak dbac o brzuch po porodzie?

Powiązane artykuły